Nvidia’dan mobil GeForce 9 serisi; 9300M ve 9500M ortaya çıktı

Dizüstü bilgisayarların satışlarında yaşanan aralıksız yükseliş sektörel araştırma yağan bağımsız kuruluşların raporlarına da yansıyor. Farklı analistlerin öngörülerine göre, 2012-2015 yılları arasında masaüstü bilgisayarların yerine geçmesi tahmin edilen dizüstü bilgisayarların satışları geçtiğimiz yıl bir önceki yıla göre %33 artış göstererek 109 milyon adet olarak gerçekleşti. Toplam satış adeti açısından olmasa bile artış oranı açısından masaüstü bilgisayarları son iki senedir geri plana iten dizüstü bilgisayar dünyasındaki potansiyel ve pasta her geçen gün biraz daha büyürken yaşanan gelişmeler donanım üreticilerinin de iştahını kabartıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi ATi ve Nvidia arasındaki amansız mücadele mobil segmente de yanısmış durumda. Geçtiğimiz günlerde AMD-ATi’nin HD 3000 serisi grafik çözümlerinin mobil varyasyonlarını duyurmasının ardından Nvidia’da ilk örnekleri Ocak ayının hemen başında Las Vegas’da gerçekleştirilen Tüketici Elektroniği Fuarında ortaya çıkan yeni nesil mobil GeForce 9 serisinin ilk temsilcileri olan GeForce 9300M ve 9500M modellerinin detayları belirdi.

 

Nvidia’nın yeni nesil mobil grafik çözümlerine geçmeden önce rakip AMD-ATi ile ilgili önemli bir noktanın altını çizmekte yarar var. Bilindiği gibi dizüstü bilgisayar dünyası tabir eğer yerindeyse adeta Intel’in kontrolü altında. Firmanın Centrino ve son olarak Santa Rosa platformu ile elde ettiği başarı ortada. Satılan dizüstü bilgisayarların önemli bir bölümünün Intel tabanlı olması ve ATi’nin geçtiğimiz senelerde AMD çatısı altına girmesi, firmanın mobil grafik çözümleri için bir handikap olarak değerlendiriliyordu. Tabi bununla birlikte AMD ile entegrasyon sürecinin uzaması ve ortaya yeni çözümler sunma konusunda özellikle geçtiğimiz sene yaşanan sıkıntılar mobil arenada bir süre öncesine kadar son derece güçlü bir pozisyona sahip olan ATi’nin mevcut pazar payının son yayınlanan rapolara göre %20-30 seviyelerine kadar gerilemesine neden olmuş durumda. Tabi geçtiğimiz sene firma adına yaşanan üzücü durum bu sene değişecek gibi görünüyor. Zira 55nm üretim teknolojisine geçen ATi’nin hazırladığı HD 3000 serisi mobil grafik çözümleri sektörün önde gelen dizüstü bilgisayar üreticileri (HP ve Dell gibi) arasında şimdiden talep görmeye başladı bile. Daha az güç tüketen ve daha az ısınan 55nm üretim sürecine dahil yeni mobil grafik çözümleri ile ATi’nin bu alandaki pazar payının yıl içerisinde %60’a kadar çıkması öngörülüyor.

Devamı >>

About Ahmet Doruk

Korkut Ata Üniversitesi, Bilgisayar bölümü öğrencisiyim. Bilgisayar donanımları ve oyunlarına karşı müthiş bir ilgim vardır. Yazılımlar içinde aslında aynı şey geçerlidir ama daha çok oyun ve oyunla paralel donanımlar... Ben böyleyim işte... Yüzmeye, Voleybol oynamaya, Yürümeye, Gezmeye, Bilim teknik,atlas ve bilgisayar dergilerine ve belgesellere hasta birisiyim. Ahmet Doruk tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: