nVidia Tarihi ( History Of Nvidia )

 nVidia Tarihi
If your language is English pls read on here and here
 
Şimdi internetteki 2-3 donanım sitesini takip eden kendisini PC kurdu sanıyor. Fakat 90’ların başında internet yaygın değildi. Bilgiye ulaşmak zor olduğu gibi kaynaklar da kısıtlıydı.
Bu dönemlerde ekran kartlarında S3 henüz bir paçavra gibi VIA’ya satılıp kepaze olmamıştı ve en güzel günlerini yaşıyordu. 4 MB bellekli kart dedin mi akan sular dururdu. S3 Virge’ün de VX’i vardı DX’i vardı. Vardı da vardı. Bazı S3 işlemcili kartların üzerinde boş yonga slotları olurdu. Niye? E ilerde belki bellek takviyesi yaparız diye. ATI o zaman da vardı ama burnu pek bir havadaydı. Hem performans konusunda harikalar yaratmazdı hem de pahalıydı. Matrox ise grafik profesyonellerinin tercihiydi. Oyun performansı iyiydi (OpenGL oyunlar için MiniGL sürücüsü bile vardı) fakat o zamanlar insanlar niyeyse sadece oyun oynayabilecekleri ekran kartlarına 500 dolar vermeyi Mercedes’ten taksi yapmak gibi görüyordu. Şimdide durum pek farklı değil aslında 8800 gt almaktansa yeni bir pc almayı tercih eden cahil insanlar bile var !

Oyuncular zaten 3dfx dışındaki firmaları çok da ciddiye almadıkları gibi bunda haksız da sayılmazlardı. S3 en güzel günlerini yaşıyordu dedim ama 3dfx resmen altın çağını yaşıyordu. Daha doğrusu Lale devri diyelim biz ona.

Zira kader ağlarını örmekteydi. Silicon Graphics’ten ayrılan bir grup mühendis nVidia adında bir şirket kurmuştu ve artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacaktı. Evet eski bayramlar çok güzeldi ama diş macunu bir kez tüpten dışarı pörtlemişti ve üstelik güneş balçıkla sıvanamazdı.

Adam olacak çocuk duruşundan bellidir derler ya, nVidia uyduruk kıytırık kartlarla uzun bir evrim süreci geçirmedi. Çat diye Riva 128’i piyasaya sürdü. Kart tüm benchmark rakamlarını alt üst etmişti. Dahası gerek 3dfx gerekse Matrox’taki tırışka OpenGL “emülasyonu” miniGL sürücüleri yerine Riva 128’deki donanımsal OpenGL desteğiyle (OpenGL ICD) kart herkesi şoklanmış buzhane balığına çevirmişti. Bunun sebebi o zamana kadar OpenGL ICD desteği sunan kartların iş istasyonlarında kullanılan pahalı modeller olmasıydı (3D Labs üretimi kartlar).

16 MB’lık Riva 128’ın ortalığı tozu dumana katması yetmezmiş gibi kısa bir süre sonra Riva 128 ZX çıktı. Bu modelde 32 MB bellek desteği de bulunuyordu. Sözün kısası nVidia adeta uzaylılardan yardım alınıp yapılan piramitler misali (daha sonra bu giz çözüldü bu arada) varolan standartları alt üst edip kendi kurallarını koymuştu.

Tüm bunlardan sonra diğer grafik yongası üreticilerine neler neler oldu? Kimi sokaklara düştü, kimi uzak diyarlara gitti, kimi de tamamen tarihin o tozlu sayfaları arasında silik birer paragraf olarak yerini aldı. Geriye sadece nVidia ve ATI pardon AMD kaldı.

Özet: Tek bir firma, oturmuş tıkır tıkır saat gibi işleyen bir pazara adım attı ve ortalığı tarumar ederek tarihi değiştirdi.

Şimdilerde nvidia artık ekran kartı ile kullanılan bir deyim haline geldi. Nasılki mp3 player (mp3 çalar)’ların adı Ipod ile özleşti yeni çıkan her oyunda nvidia le eşleşir oldu.nvidia  Bu pazarı çıkarttığı her yeni ürünle sallamayı başardı. Ati arkadan nal toplamaya devam ediyor belkide ati’yi kurtarıcak tek hamle fiyat avantajı. Çıkartığı her grafik kartı üst sınıf olmasına rağmen fiyatları 400 doları geçmiyor. Bu yazı Chip dergisinin editörü Şahin Ekşioğlu‘ndan alıntıdır. Ufak tefek eklemeler vardır sadece linkler vs okuduğunuz ve yorumlarınız için teşekkürler 😉

About Ahmet Doruk

Korkut Ata Üniversitesi, Bilgisayar bölümü öğrencisiyim. Bilgisayar donanımları ve oyunlarına karşı müthiş bir ilgim vardır. Yazılımlar içinde aslında aynı şey geçerlidir ama daha çok oyun ve oyunla paralel donanımlar... Ben böyleyim işte... Yüzmeye, Voleybol oynamaya, Yürümeye, Gezmeye, Bilim teknik,atlas ve bilgisayar dergilerine ve belgesellere hasta birisiyim. Ahmet Doruk tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: