DreamSpark Programı Nitelikli Yazılımcıları Ortaya Çıkartacak

Microsoft, geçen yıl, yazılımcılığa ilgi duyan veya üniversite sıralarında yazılım projeleri üzerinde çalışan öğrencilere yönelik büyük    bir destek programı başlattı. DreamSpark adını taşıyan bu program bütün dünya ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de üniversitelerde tanıtıldı ve büyük bir ilgiyle karşılandı. Bugün Türkiye’de binlerce üniversite öğrencisine ulaşan DreamSpark programı sayesinde yazılıma ilgi duyan gençler, Microsoft’un çok değerli yazılım geliştirme ve tasarım araçlarına ücretsiz olarak erişebiliyor.                                                                                                                                                                         

Microsoft DreamSpark sayesinde, öğrenciler, profesyonel yazılımcı ve tasarımcıların kullandığı Microsoft Visual Studio yazılım geliştirme ürün ve araçlarını, Microsoft SQL Server, Windows Server gibi sunucu ürünlerini, Expression Studio web yazarlık ve tasarım araçlarını ve XNA Game Studio oyun geliştirme platformunu doğrudan ve ücretsiz olarak kullanabiliyorlar.

Yazılım geliştirmek isteyen üniversite öğrencilerinin potansiyellerini keşfetmesini sağlayan DreamSpark programı, sağladığı zengin olanaklarla yeni nesil yazılımcıların yetişmesini hızlandırıyor. Türkiye Eylül 2008 itibarıyla DreamSpark programı kapsamında 38 bine yaklaşan “indirme” sayısıyla 107 ülke arasında altıncı sırada yer alıyor.
DreamSpark programının üniversite öğrencilerine sağladığı olanaklar ülkemizde bu yıldan itibaren 2,3 milyon lise öğrencisine yaygınlaştırılacak. Yerel yazılım ekonomisini geliştirme çabalarına önemli bir destek sağlayacak olan bu program daha lise sıralarından başlayarak yüksek nitelikli bir yazılımcı neslinin yetişmesini sağlayacak. Program aynı zamanda öğrenciler için akademik ve kariyer başarılarını perçinlemek anlamına da geliyor.

Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı müfredat gereği okullara sayısal eğitim içeriği sağlarken, Microsoft da tüm lise öğrencilerine DreamSpark programıyla destek verebiliyor.

Yazının tamamı Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan ARKAN‘ aitdir. Böyle bi yazı varken yenisini yazmaya gerek duymadığım için buraya direk kopyala/yapıştır yaptım. Yetenekleri kısıtlanmış birçok öğrencinin gerçekten harcanmaması için mükemmel bir fırsat olup tüm liselerde de yaygınlaşırsa harika bir proje olacağına eminim. Böylece lise yıllarında programlamaya yatkın olan öğrencilerin ÖSS’den dolayı hevesi kırılmamış olur…

Reklamlar

About Ahmet Doruk

Korkut Ata Üniversitesi, Bilgisayar bölümü öğrencisiyim. Bilgisayar donanımları ve oyunlarına karşı müthiş bir ilgim vardır. Yazılımlar içinde aslında aynı şey geçerlidir ama daha çok oyun ve oyunla paralel donanımlar... Ben böyleyim işte... Yüzmeye, Voleybol oynamaya, Yürümeye, Gezmeye, Bilim teknik,atlas ve bilgisayar dergilerine ve belgesellere hasta birisiyim. Ahmet Doruk tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: