Kitlelere Hitap Eden ve Bundan Para Kazanan Kuruluşlar Neden Nesnel Davranmıyor ?

Yeni yüzyılımızın gerek görsel gerekse yazınsal en mükemmel  iletişim ,reklam ve propaganda araçlarının belkide en başında gelmeye başladı artık internet. İnternet ile birlikte bazı terimler günlük yaşantımıza koptu geldi dünya geniş ağından. Ör; "Artık Facebook’suz kıro kalmadı" gibi… Sıradan bir işletmeci bile artık internete 50-100 dolara verdiği reklam ile belirli kitlere ulaşabiliyor. Çağımız bilgi ve iletişim çağı oldu. Hal böyle olmuşken çok çeşitli durumlarıda beraberinde getirdi internet. İnsanlar artık tv izlemek, gazete okumak için interneti kullanır oldu. Belli başlı haber siteleri tık rekorları kırdı. Binlerce belli katagoride birbirlerini halen takip ediyor. İşin kötü yanı interneti denetleyen bir sistem olmadığı için yalan dolan hikaye oldu.
 
Onbinlerce tekil kullanıcısı olan ve yüzbinlerce sayfa gösterimi yapan internet sitelerinde yalan dolan bir haberin nelere mal olabileceğini hiç düşündünüz mü ? Yada aldatmaya yönelik bir haber ? Yada karalamaya yönelik ? Malesef yazanlar okuyanlar kadar ya düşünmüyor ya düşündüğü için bunu yapıyor ! Ben düşündüğü için yapanlardan başlayacağım. Chip Online sitesinde yayımlanmış bir habere değinmek istiyorum. Haber tarayıcların gizlilik ayarları ile olay yaratabilecek bir haber aslında. Wall Street Journal’ın haberine göre; Tarayıcılar izin verseydi internette gizlilik kolayca sağlanabilirmiş. Ama bunu istemiyorlarmış çünkü internet şirketlerinin online reklam araştırmaları için gizli sörf modunu ikinci planda tuttuğunu iddia ediyor. Bunun en büyük kanıtı olarak da Internet Explorer 8, Firefox ve Chrome internet tarayıcılarında gizli sörf modunun varsayılan tarama modu olarak atanamamasını gösteriyormuş. Chip bu haberi öyle bir başlıkla yayımlamışki başlık şöyle; IE8 ayarı: "Microsoft bilerek yaptı" . Yorum sizin! Bu bir Apple yada Google sempatizanı tarafından direk olarak Microsoft şirketini karalamya yönelik bir haberdir. Yazıda Google’ın taracısı chrome da var, Mozilla’nın Firefox’uda var ama başlıkta niye Microsoft ? İşte başlarda da dediğim gibi bilinçli yapılmış bir karalama haberi.
 
 
 
Haberin yorumlarında da göreceksinizdir ki birçok kişi de bunun farkında. Kitlelere ulaşabilen bir site neden nesnel davranmıyor ? Microsoft aleyhine yapılmış onlarca haber var şimdi tek tek hepsini arşivden bulmak istemiyorum ama Chip online yetkilileri niye bu habere müdahele etmiyor ? Soruyorum size nesnel davranmayan bir kaynağa ben nasıl güvenebilirim ? Bundan sonra da aylık takip ettiğim chip dergisini artık takip etmeyeceğim… Yazıma kaynak olan karalama haberi buradan okuyabilirsiniz.
Reklamlar

About Ahmet Doruk

Korkut Ata Üniversitesi, Bilgisayar bölümü öğrencisiyim. Bilgisayar donanımları ve oyunlarına karşı müthiş bir ilgim vardır. Yazılımlar içinde aslında aynı şey geçerlidir ama daha çok oyun ve oyunla paralel donanımlar... Ben böyleyim işte... Yüzmeye, Voleybol oynamaya, Yürümeye, Gezmeye, Bilim teknik,atlas ve bilgisayar dergilerine ve belgesellere hasta birisiyim. Ahmet Doruk tarafından yazılan tüm gönderileri görüntüle

2 responses to “Kitlelere Hitap Eden ve Bundan Para Kazanan Kuruluşlar Neden Nesnel Davranmıyor ?

 • 3mrah

  Sen siteni ziyaret edenler sayesinde küpünü dolduruyosan eğer; ziyaret edenleri de az da olsa düşünecek ve teknolojiyi tarafsız sunacaksın okuyanlara.

  Bu ne ki, bir de benden dinleyin: Şu sayfanın yapısını düzeltmelerini kaç kez söyledim. Diğer ülkelerin chip sitelerinde sayfa yapıları ortalıdır ve göze hitap eder. Dikkat edecek olursanız eğer. Türkiye chip sitesinde sayfa yapısı sola dayalıdır. Neredeyse sayfanın yarısı reklam alanı olarak ayrılmıştır.

  Bitmedi…İşlerine gelen ve çıkarlarına ters düşecek yorumları yayınlamıyolar. Şimdi hayır, chip her yorumu yayınlıyo diyenler olacaktır. Ama merak etmesin ileride dobra bir yorum yaparlarsa sansürleyeceklerdir. O zaman dediğimi daha iyi anlyacaksınız. Maalesef ki, bunu yapan tek site chip te değildir.

  Chip online’nn dergi olarak güzel iş çıkardığını söylemek gerek. Ancak sitesi benim için de bitmiştir. Başka yeni güzel siteler var. İsim söylerek reklam yapacak değilim ama; kullanıcıyı da düşünen yerler olduğunu görebilmek te güzel.

  • Ahmet Doruk

   Bazen güzel yazılar çıksada ben aylık aboneliğimi iptal ettirdim. Artık benim için kayda alıncak bir site değil. Hep derim 3. sınıf magazin sitesi chip online magazin 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: